Aircraft N4396A Data
2
aircraft records found
N4396A
1984 Raven S55A, c/n S55A-1058
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S55A Search all Raven S55A |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | S55A-1058 |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N4396A |
| Mode S (ICAO24) Code | A547B8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-07-19 |
| Air Worthiness Test | 1984-08-10 |
| Last Action Taken | 2007-07-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-11-19 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Schererville, IN 463752217 United States |
N4396A
Piper PA-18A 150, c/n 18-4811
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18A 150 Search all Piper PA-18A 150 |
| Construction Number (C/N) | 18-4811 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4396A |
| Mode S (ICAO24) Code | A547B8 |
| Certification Issued | 2010-04-07 |
| Last Action Taken | 2010-04-07 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 1972-02-25 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hill City, KS 67642 United States |
| Region | Central |