Aircraft N43A Data
3
aircraft records found
N43A
1979 Beech C-12C Huron, c/n BC-73
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C-12C Huron Search all Beech C-12C Huron |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | BC-73 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N43A |
| Mode S (ICAO24) Code | A520C5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-07-01 |
| Air Worthiness Test | 2003-05-06 |
| Last Action Taken | 2010-05-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dynamic Avlease Inc |
| Address |
Bridgewater, VA 22812 United States |
| Region | Eastern |
N43A
1968 Mustang Aeronautics Midget Mustang MM-1, c/n 176
Airframe Info
| Manufacturer | Mustang Aeronautics |
| Model | Midget Mustang MM-1 Search all Mustang Aeronautics Midget Mustang MM-1 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 176 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-235 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N43A |
| Mode S (ICAO24) Code | A520C5 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2000-03-14 |
| Air Worthiness Test | 1978-10-12 |
| Last Action Taken | 2006-03-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-05-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wellington, OH 440909214 United States |
User Comments
Admin, 2006-09-02 04:00:00
Cancel Date: 05/09/2006
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled
N43A
1946 Douglas DC-3C, c/n 43086
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3C Search all Douglas DC-3C |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 43086 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-92 Twin Wasp |
| Also Registered As |
HK-2006
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N43A |
| Mode S (ICAO24) Code | A520C5 |
| Certification Issued | 1976-04-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1978-10-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT 5 EXPORT INC |
| Address |
Miami, FL 33159 |
| Region | Southern |