Aircraft N4401W Data
2
aircraft records found
N4401W
1974 Beech A36, c/n E-540
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | E-540 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne-Continental IO-520-BA |
| Also Registered As |
VH-CKX
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4401W |
| Mode S (ICAO24) Code | A54D2D |
| Certification Issued | 1974-07-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-07-29 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Daniel, WY 83115 |
| Region | Northwest Mountain |
N4401W
Raven S-60A, c/n S60A-344
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S-60A Search all Raven S-60A |
| Construction Number (C/N) | S60A-344 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N4401W |
| Mode S (ICAO24) Code | A54D2D |
| Certification Issued | 1992-05-12 |
| Last Action Taken | 2007-04-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lollipop Balloon Inc |
| Address |
Downingtown, PA 19335 United States |
| Region | Eastern |