Aircraft N4410W Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N4410W
1973 Beech G33, c/n CJ-48
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | G33 Search all Beech G33 |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | CJ-48 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4410W |
| Mode S (ICAO24) Code | A550C1 |
| Certification Issued | 1974-03-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-04-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT FACILITIES INTERNATIONAL INC |
| Address |
Wichita, KS 67218 |
| Region | Central |
N4410W
1942 Boeing A75N1(PT17), c/n 75-3551
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | A75N1(PT17) Search all Boeing A75N1(PT17) |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 75-3551 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor W670 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4410W |
| Mode S (ICAO24) Code | A550C1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-02-03 |
| Air Worthiness Test | 2000-06-05 |
| Last Action Taken | 2008-02-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Williamson, GA 30292 United States |
| Region | Southern |
N4410W
Quicksilver MX II, c/n 1455
Airframe Info
| Manufacturer | Quicksilver |
| Model | MX II Search all Quicksilver MX II |
| Construction Number (C/N) | 1455 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4410W |
| Mode S (ICAO24) Code | A550C1 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |