Aircraft N4415W Data
3
aircraft records found
N4415W
1974 Beech A36, c/n E-533
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | E-533 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne-Continental IO-520-BA |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4415W |
| Mode S (ICAO24) Code | A55170 |
| Certification Issued | 1974-03-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-03-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lock Haven, PA 17745 |
| Region | Eastern |
N4415W
Gates Learjet Corp. 35A, c/n 229
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet Corp. |
| Model | 35A Search all Gates Learjet Corp. 35A |
| Construction Number (C/N) | 229 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N8MA
Registered as N4415W
|
Aircraft
| Registration Number | N4415W |
| Mode S (ICAO24) Code | A55170 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-11-09 |
| Air Worthiness Test | 1979-02-17 |
| Last Action Taken | 2010-11-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Florida Aircrft Sales Llc |
| Address |
Lighthouse Point, FL 33064 United States |
| Region | Southern |
N4415W
Bensen B-80, c/n 15007
Airframe Info
| Manufacturer | Bensen |
| Model | B-80 Search all Bensen B-80 |
| Construction Number (C/N) | 15007 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4415W |
| Mode S (ICAO24) Code | A55170 |
| Certification Issued | 1985-09-24 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-04-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wenatchee, WA 98801 |