Aircraft N4424W Data
3
aircraft records found
N4424W
1974 Beech 58, c/n TH-455
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 58 Search all Beech 58 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | TH-455 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne-Continental IO-520 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4424W |
| Mode S (ICAO24) Code | A55504 |
| Certification Issued | 1974-04-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-04-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lock Haven, PA 17745 |
| Region | Eastern |
N4424W
Wag-Aero Wag-a-Bond Traveler, c/n 103
Airframe Info
| Manufacturer | Wag-Aero |
| Model | Wag-a-Bond Traveler Search all Wag-Aero Wag-a-Bond Traveler |
| Construction Number (C/N) | 103 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4424W |
| Mode S (ICAO24) Code | A55504 |
| Certification Issued | 2007-10-30 |
| Last Action Taken | 2007-10-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Anchorage, AK 99517 United States |
| Region | Alaskan |
N4424W
Piper PA-31T, c/n 31T-8020029
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T Search all Piper PA-31T |
| Construction Number (C/N) | 31T-8020029 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4424W |
| Mode S (ICAO24) Code | A55504 |
| Last Action Taken | 1989-03-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-12-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BILL WALKER AND ASSOCIATES INC |
| Address |
St Simons Island, GA 31522 |