Aircraft N4425W Data
3
aircraft records found
N4425W
1999 Sorrell SNS-2 Guppy, c/n 53
Airframe Info
| Manufacturer | Sorrell |
| Model | SNS-2 Guppy Search all Sorrell SNS-2 Guppy |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 53 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N4425W |
| Mode S (ICAO24) Code | A55527 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1998-08-25 |
| Air Worthiness Test | 2000-01-13 |
| Last Action Taken | 2004-09-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-11-05 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Elkton, MD 219212440 United States |
N4425W
Kolb Kolb Ultrastar, c/n 12748
Airframe Info
| Manufacturer | Kolb |
| Model | Kolb Ultrastar Search all Kolb Kolb Ultrastar |
| Construction Number (C/N) | 12748 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
Aircraft
| Registration Number | N4425W |
| Mode S (ICAO24) Code | A55527 |
| Certification Issued | 2007-12-19 |
| Last Action Taken | 2007-12-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Camp Hill, PA 17011 United States |
| Region | Eastern |
N4425W
Piper PA-31T, c/n 31T-7620009
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T Search all Piper PA-31T |
| Construction Number (C/N) | 31T-7620009 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4425W |
| Mode S (ICAO24) Code | A55527 |
| Certification Issued | 1986-06-27 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-06-29 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Dallas, TX 75212 |