Aircraft N4486V Data
2
aircraft records found
N4486V
2000 Raytheon King Air 350 (B300), c/n FL-286
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | King Air 350 (B300) Search all Raytheon King Air 350 (B300) |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | FL-286 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4486V |
| Mode S (ICAO24) Code | A56B93 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2000-10-11 |
Owner
| Owner | First Security Bank NA Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
N4486V
Rand Robinson KR-2, c/n 4707
Airframe Info
| Manufacturer | Rand Robinson |
| Model | KR-2 Search all Rand Robinson KR-2 |
| Construction Number (C/N) | 4707 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4486V |
| Mode S (ICAO24) Code | A56B93 |
| Current Status | Crashed on November 3, 1984 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |