Aircraft N4488L Data
2
aircraft records found
N4488L
1995 Beech C90A, c/n LJ-1423
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1423 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N4488L |
| Mode S (ICAO24) Code | A56BD0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-01-03 |
| Air Worthiness Test | 1995-12-14 |
| Last Action Taken | 2006-01-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Heart Of America Management Co |
| Address |
Moline, IL 61265 United States |
| Region | Great Lakes |
N4488L
1978 Beech 200 Super King Air, c/n BB-421
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | BB-421 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
A2-AEZ
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4488L |
| Mode S (ICAO24) Code | A56BD0 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |