Aircraft N44A Data
3
aircraft records found
N44A
1955 Beech A45, c/n G-723
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A45 Search all Beech A45 |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | G-723 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N44A |
| Mode S (ICAO24) Code | A54844 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1961-07-14 |
| Last Action Taken | 2011-02-08 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lancaster, TX 75146 United States |
| Region | Southwestern |
N44A
1951 Martin 404, c/n 14121
Airframe Info
| Manufacturer | Martin |
| Model | 404 Search all Martin 404 |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 14121 |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-2800 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N44A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N44A
1942 Lockheed 18-56, c/n 2339
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | 18-56 Search all Lockheed 18-56 |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 2339 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-1830 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N44A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |