Aircraft N4517V Data
2
aircraft records found
N4517V
1979 Gulfstream American AA-5B, c/n AA5B-1035
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | AA-5B Search all Gulfstream American AA-5B |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | AA5B-1035 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4K |
| Also Registered As |
G-WMTM
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4517V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4517V
Gulfstream American Corp AA-5B, c/n AA5B1035
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American Corp |
| Model | AA-5B Search all Gulfstream American Corp AA-5B |
| Construction Number (C/N) | AA5B1035 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4517V |
| Mode S (ICAO24) Code | A57934 |
| Certification Issued | 1987-10-06 |
| Last Action Taken | 1991-01-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-01-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lufkin, TX 75901 |