Aircraft N451A Data
3
aircraft records found
N451A
1993 Beech C90, c/n LJ-1348
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 Search all Beech C90 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1348 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-21 |
Aircraft
| Registration Number | N451A |
| Mode S (ICAO24) Code | A575D3 |
| Certification Class | Multiple |
| Certification Issued | 2007-08-23 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-08 |
| Last Action Taken | 2007-08-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-11-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AVIATION ADVISORS INT'L INC |
| Address |
Sarasota, FL 342432052 United States |
N451A
1952 Martin 404, c/n 14142
Airframe Info
| Manufacturer | Martin |
| Model | 404 Search all Martin 404 |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 14142 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-CB16 |
| Also Registered As |
N145S
Withdrawn From Use
|
Aircraft
| Registration Number | N451A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1952-01-00 |
| Registration Cancel Date | 1961-09-00 |
Owner
| Owner | Eastern Air Lines |
| Address |
, United States |
N451A
Learjet Inc 45, c/n 413
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet Inc |
| Model | 45 Search all Learjet Inc 45 |
| Construction Number (C/N) | 413 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N451A |
| Mode S (ICAO24) Code | A575D3 |
| Certification Issued | 2011-02-18 |
| Last Action Taken | 2011-02-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Averitt Air Inc |
| Address |
Nashville, TN 37217 United States |
| Region | Central |