Aircraft N4522W Data
2
aircraft records found
N4522W
1969 Boeing 737-247, c/n 20126
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-247 Search all Boeing 737-247 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 20126 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 149 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4522W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1969-03-04 |
Owner
| Owner | Western Airlines |
| Address |
Los Angeles, California 90009 United States |
N4522W
Air Command R-65, c/n 23-8-9-20-5
Airframe Info
| Manufacturer | Air Command |
| Model | R-65 Search all Air Command R-65 |
| Construction Number (C/N) | 23-8-9-20-5 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4522W |
| Mode S (ICAO24) Code | A57C3D |
| Last Action Taken | 1987-09-03 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Harden, MO 64035 United States |
| Region | Central |