Aircraft N4526W Data
2
aircraft records found
N4526W
1969 Boeing 737-247, c/n 20130 l/n 156
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-247 Search all Boeing 737-247 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 20130 |
| Line Number (L/N) | 156 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 120 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4526W |
| Mode S (ICAO24) Code | A57CC9 |
| Certification Issued | 1969-05-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 1969-04-15 |
| Registration Cancel Date | 1980-03-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Western Airlines |
| Address |
, United States |
| Region | Western-Pacific |
N4526W
Ismari Donald L CANARD C3A, c/n 01
Airframe Info
| Manufacturer | Ismari Donald L |
| Model | CANARD C3A Search all Ismari Donald L CANARD C3A |
| Construction Number (C/N) | 01 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4526W |
| Mode S (ICAO24) Code | A57CC9 |
| Certification Issued | 1984-01-20 |
| Last Action Taken | 1997-07-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-02-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Albuquerque, NM 87123 United States |