Aircraft N4529W Data
2
aircraft records found
N4529W
1982 Boeing 737-2K9, c/n 22504
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-2K9 Search all Boeing 737-2K9 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 22504 |
| Number of Seats | 124 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4529W |
| Mode S (ICAO24) Code | A57D32 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-07-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | |
| Address |
, |
N4529W
1973 Boeing 737-275, c/n 20785
Latest photos of N4529W
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-275 Search all Boeing 737-275 |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 20785 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 119 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4529W |
| Mode S (ICAO24) Code | A57D32 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-02-13 |
| Air Worthiness Test | 1983-03-04 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Department Of Air Force |
| Address |
Layton, UT 84041 United States |
| Region | Northwest Mountain |