Aircraft N4549V Data
2
aircraft records found
N4549V
1991 Air Tractor AT-402, c/n 402-0800
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-402 Search all Air Tractor AT-402 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 402-0800 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4549V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5849F |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2008-09-25 |
| Air Worthiness Test | 1991-01-19 |
| Last Action Taken | 2008-09-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Strohl Aviation Llc |
| Address |
Hazen, AR 72064 United States |
| Region | Southwestern |
N4549V
1974 McDonnell Douglas DC-9-32, c/n 47639
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | DC-9-32 Search all McDonnell Douglas DC-9-32 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 47639 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 116 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4549V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5849F |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 1983-11-01 |
Owner
| Owner | American International Airways |
| Address |
, |