Aircraft N4551K Data
2
aircraft records found
N4551K
1948 Ryan NAVION, c/n NAV-4-1551
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | NAVION Search all Ryan NAVION |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-1551 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor E185 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4551K |
| Mode S (ICAO24) Code | A58734 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1972-07-19 |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Revoked |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Childquin, OR 97624 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N4551K
1947 North American Navion L-17A, c/n NAV-4-1059
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Navion L-17A Search all North American Navion L-17A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-1059 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental E185 |
| Also Registered As |
47-1347
Preserved
|
Aircraft
| Registration Number | N4551K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |