Aircraft N459A Data
2
aircraft records found
N459A
1997 Learjet Inc 31A, c/n 137
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet Inc |
| Model | 31A Search all Learjet Inc 31A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 137 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TFE731 SER |
| Also Registered As |
N165AL
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N459A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5938B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-03-29 |
| Air Worthiness Test | 1997-04-26 |
| Last Action Taken | 2011-03-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aero Air Llc |
| Address |
Hillsboro, OR 97124 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N459A
1952 Martin 404, c/n 14150
Airframe Info
| Manufacturer | Martin |
| Model | 404 Search all Martin 404 |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 14150 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
N144S
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N459A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1952-03-00 |
Owner
| Owner | Eastern Air Lines |
| Address |
New York City, New York 10020 United States |