Aircraft N4612A Data
3
aircraft records found
N4612A
1947 Republic RC-3, c/n 449
Latest photos of N4612A
Airframe Info
| Manufacturer | Republic |
| Model | RC-3 Search all Republic RC-3 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 449 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Franklin 6A8 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4612A |
| Mode S (ICAO24) Code | A59FF1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1985-11-22 |
| Air Worthiness Test | 1956-12-19 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Apple Valley, CA 92308 United States |
| Region | Western-Pacific |
N4612A
Cessna 180, c/n 32210
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180 Search all Cessna 180 |
| Construction Number (C/N) | 32210 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4612A |
| Mode S (ICAO24) Code | A59FF1 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1956-02-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | |
| Address |
, |
N4612A
Republic RC-3, c/n 66
Airframe Info
| Manufacturer | Republic |
| Model | RC-3 Search all Republic RC-3 |
| Construction Number (C/N) | 66 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4612A |
| Mode S (ICAO24) Code | A59FF1 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |