Aircraft N4621A Data
3
aircraft records found
N4621A
1982 Weatherly 620, c/n 1515
Airframe Info
| Manufacturer | Weatherly |
| Model | 620 Search all Weatherly 620 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 1515 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R-985 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4621A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5A385 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2011-05-05 |
| Air Worthiness Test | 1982-12-03 |
| Last Action Taken | 2011-05-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Cement, OK 73017 United States |
| Region | Southwestern |
N4621A
1979 Cessna A152, c/n A1520845
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A152 Search all Cessna A152 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | A1520845 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O-235 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4621A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5A385 |
| Certification Issued | 1979-04-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-04-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BRENTS INTERNATIONAL INC |
| Address |
Alameda, CA 94501 |
| Region | Western-Pacific |
N4621A
Cessna 180, c/n 32219
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180 Search all Cessna 180 |
| Construction Number (C/N) | 32219 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4621A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5A385 |
| Certification Issued | 1959-02-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1964-03-18 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
El Paso, TX 79901 |
| Region | Southwestern |