Aircraft N462W Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N462W
2001 Raytheon Aircraft Company 58, c/n TH-1984
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 58 Search all Raytheon Aircraft Company 58 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | TH-1984 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N462W |
| Mode S (ICAO24) Code | A5A2FD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-04 |
| Air Worthiness Test | 2001-04-11 |
| Last Action Taken | 2008-08-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cfmg Inc |
| Address |
Monterey, CA 93940 United States |
| Region | Western-Pacific |
N462W
Corben Super Ace, c/n 1 (N462W)
Airframe Info
| Manufacturer | Corben |
| Model | Super Ace Search all Corben Super Ace |
| Construction Number (C/N) | 1 (N462W) |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N462W |
| Mode S (ICAO24) Code | A5A2FD |
| Certification Issued | 1931-08-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1933-09-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Topeka, KS 66601 |
| Region | Central |