Aircraft N4640W Data
1
aircraft record found
N4640W
1977 Rockwell International 112TCA, c/n 13170
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | 112TCA Search all Rockwell International 112TCA |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 13170 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-360-C1A6D turbocharged of |
Aircraft
| Registration Number | N4640W |
| Mode S (ICAO24) Code | A5AAE4 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1977-03-21 |
| Last Action Taken | 2011-09-14 |
| Current Status | In Question |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lehigh Acres, FL 33971 United States |
| Region | Southern |
User contributed data
| Thrust or HP | 210 (by Doug Robertson on 2006-03-13 05:00:00) |
| Wing Span | 10.86 m (35' 7.4") (by Doug Robertson on 2006-03-13 05:00:00) |
| Wing Loading | 85.0 kg/sq m (17.4 lb/sq ft) (by Doug Robertson on 2006-03-13 05:00:00) |
| Wing Area | 15.22 sq m (163.8 sq ft) (by Doug Robertson on 2006-03-13 05:00:00) |
| Wheel size | mains-7.00-6, nosewheel 5.00-5 (by Doug Robertson on 2006-03-13 05:00:00) |
| Take-off distance | 543 m (1,780 ft) (by Doug Robertson on 2006-03-13 05:00:00) |
| Stall Speed - flaps up | 56 kts (104km/h; 64.5 mph) (by Doug Robertson on 2006-03-13 05:00:00) |
| Stall Speed - flaps down | 50 kts (93.5km/h; 58 mph) (by Doug Robertson on 2006-03-13 05:00:00) |
| Service ceiling | 6,100 m (20,000 ft) (by Doug Robertson on 2006-03-13 05:00:00) |
| Propeller Type | Hartzell type HC-E2YR-1BF/F8467-7R (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Overall Length | 7.57m (24' 10") (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Overall Height | 2.57m (8' 5") (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Max speed | 166 kts (307 km/h; 191 mph (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Max rate of climb | 312m (1,023 ft)/min (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Max Take-off Weight | 1,293kg (2,850 lbs) (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Max Fuel Capacity | 70 gallons, optional (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Landing Gear Type | hydraulically-retractible tricycle type (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Gross Weight | 1,293kg (2,850lbs) (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Endurance | 882 nm (1,633km; 1,015 miles) (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Empty Weight | 794 kg, (1,750 lbs) (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Cruise speed | 75% power at 6,100 m (20,000 ft)-148kts, 170 mph (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Cabin width | 3'10" (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Cabin width | 3'10" (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Cabin height | 4'0" (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
| Cabin doors | Two (by Doug Robertson on 2006-03-12 05:00:00) |
User Comments
Doug Robertson, 2006-03-13 05:00:00
The Commander 112TC-A is generally similar to the Commander 112A except for the 210 Hp turbocharged engine vice 200 hp of the 112A, a different Hartzell constant-speed prop, wing of increased area, span, chords and wing aspect ratio of the Commander 114.
The tailplane span, wheel track, wheelbase, propeller diameter, propeller ground clearance and landing gear are as for the Commander 114, with increased tire pressures as for the Commander 114.
The Commander 112TC-A with 210 Hp gives up very little performance to the Commander 114 with a 260 Hp engine while operating more economically.
The tailplane span, wheel track, wheelbase, propeller diameter, propeller ground clearance and landing gear are as for the Commander 114, with increased tire pressures as for the Commander 114.
The Commander 112TC-A with 210 Hp gives up very little performance to the Commander 114 with a 260 Hp engine while operating more economically.