Aircraft N4703W Data
1
aircraft record found
N4703W
1969 Socata MS.894A Rallye Minerva 220, c/n 11041
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | MS.894A Rallye Minerva 220 Search all Socata MS.894A Rallye Minerva 220 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 11041 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Franklin 6V 350 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4703W |
| Mode S (ICAO24) Code | A5C3F0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-10-01 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Buckley, WA 98321 United States |
| Region | Northwest Mountain |