Aircraft N4717V Data
4
aircraft records found
N4717V
Rockwell International 690A, c/n 11220
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | 690A Search all Rockwell International 690A |
| Construction Number (C/N) | 11220 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N4717V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5C832 |
| Certification Issued | 2004-02-03 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cloud Splitter Llc |
| Address |
Columbia, CA 95310 United States |
| Region | Western-Pacific |
N4717V
Cessna 172RG, c/n 172RG0369
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Construction Number (C/N) | 172RG0369 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-F1A6 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4717V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5C832 |
| Certification Issued | 1980-04-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-06-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Post Bus Nr 2 Zaventem, BELGIUM Belgium |
N4717V
Bellanca 17-30, c/n 30058
Airframe Info
| Manufacturer | Bellanca |
| Model | 17-30 Search all Bellanca 17-30 |
| Construction Number (C/N) | 30058 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4717V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5C832 |
| Certification Issued | 1968-01-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-04-23 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sunnyvale, CA 94087 |
| Region | Western-Pacific |
N4717V
North American O-47A, c/n 38289
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | O-47A Search all North American O-47A |
| Construction Number (C/N) | 38289 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4717V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5C832 |
| Certification Issued | 1951-04-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1953-03-24 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Long Beach, CA 90745 United States |
| Region | Western-Pacific |