Aircraft N47V Data
3
aircraft records found
N47V
1993 Bouley Henry 21, c/n 12
Airframe Info
| Manufacturer | Bouley Henry |
| Model | 21 Search all Bouley Henry 21 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 12 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N47V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5C09C |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2009-04-01 |
| Air Worthiness Test | 1993-07-26 |
| Last Action Taken | 2009-04-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Palmer, AK 99645 United States |
| Region | Alaskan |
N47V
Whittelsey Manufacturing Co AVIAN IV-M, c/n 105
Airframe Info
| Manufacturer | Whittelsey Manufacturing Co |
| Model | AVIAN IV-M Search all Whittelsey Manufacturing Co AVIAN IV-M |
| Construction Number (C/N) | 105 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N47V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5C09C |
| Certification Issued | 1939-01-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1939-01-28 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Floyd Bennett Field New York, NY 10001 |
| Region | Eastern |
N47V
Whittlesey Manufacturing Co AVIAN IV-M, c/n 105
Airframe Info
| Manufacturer | Whittlesey Manufacturing Co |
| Model | AVIAN IV-M Search all Whittlesey Manufacturing Co AVIAN IV-M |
| Construction Number (C/N) | 105 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N47V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5C09C |
| Certification Issued | 1939-01-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1939-01-28 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Floyd Bennett Field New York, NY 10001 |
| Region | Eastern |