Aircraft N481A Data
2
aircraft records found
N481A
1966 Nord 262A, c/n 25
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | 262A Search all Nord 262A |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 25 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Bastan VI |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N481A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5EC50 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1989-02-03 |
| Air Worthiness Test | 1975-11-02 |
| Last Action Taken | 2004-10-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-01-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | NATIONAL AIRCRAFT SYSTEMS INC |
| Address |
Sunny Isles Beach, FL 331604522 United States |
N481A
1952 Martin 404, c/n 14229
Airframe Info
| Manufacturer | Martin |
| Model | 404 Search all Martin 404 |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 14229 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | R-2800-CB16 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N481A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1952-10-00 |
| Registration Cancel Date | 1962-12-00 |
Owner
| Owner | Eastern Air Lines |
| Address |
, United States |