Aircraft N4839A Data
3
aircraft records found
N4839A
2005 Lockwood Drifter MU582, c/n A062052
Airframe Info
| Manufacturer | Lockwood |
| Model | Drifter MU582 Search all Lockwood Drifter MU582 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | A062052 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582DCDI-99 |
Aircraft
| Registration Number | N4839A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5F752 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-12-13 |
| Air Worthiness Test | 2008-01-13 |
| Last Action Taken | 2007-12-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Pinellas Park, FL 33782 United States |
| Region | Southern |
N4839A
Cessna A152, c/n A1520899
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A152 Search all Cessna A152 |
| Construction Number (C/N) | A1520899 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4839A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5F752 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-12-20 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N4839A
Piper PA-22-150, c/n 22-3992
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-150 Search all Piper PA-22-150 |
| Construction Number (C/N) | 22-3992 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4839A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5F752 |
| Certification Issued | 1965-05-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1971-01-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Beaufort, SC 29902 |
| Region | Southern |