Aircraft N4853A Data
3
aircraft records found
N4853A
1994 Quad City Challenger II, c/n CH2-1194-1253
Airframe Info
| Manufacturer | Quad City |
| Model | Challenger II Search all Quad City Challenger II |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | CH2-1194-1253 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Hirth 2702 |
Aircraft
| Registration Number | N4853A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5FDEE |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-11-20 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-07 |
| Last Action Taken | 2007-11-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mulberry, AR 72947 United States |
| Region | Southwestern |
N4853A
1956 Piper PA-22-150 Tri-Pacer, c/n 22-4006
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-150 Tri-Pacer Search all Piper PA-22-150 Tri-Pacer |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 22-4006 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-A2B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4853A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4853A
Devine Don W EXECUTIVE, c/n 18437316
Airframe Info
| Manufacturer | Devine Don W |
| Model | EXECUTIVE Search all Devine Don W EXECUTIVE |
| Construction Number (C/N) | 18437316 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4853A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5FDEE |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-09-22 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |