Aircraft N4957W Data
3
aircraft records found
N4957W
1977 Rockwell International 114, c/n 14295
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | 114 Search all Rockwell International 114 |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 14295 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4957W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6260D |
| Certification Issued | 1980-07-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-07-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | UNITED COMMANDER AVIATION INC |
| Address |
Colorado Springs, CO 80917 |
| Region | Northwest Mountain |
N4957W
1959 De Havilland Canada DHC-2 Beaver Mk.1 (L20A), c/n 1385
Latest photos of N4957W
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-2 Beaver Mk.1 (L20A) Search all De Havilland Canada DHC-2 Beaver Mk.1 (L20A) |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1385 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985 Wasp Junior |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4957W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6260D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-03-09 |
| Air Worthiness Test | 1993-08-18 |
| Last Action Taken | 2010-08-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Anchorage, AK 99516 United States |
| Region | Alaskan |
N4957W
Douglas C-47, c/n 16534
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-47 Search all Douglas C-47 |
| Construction Number (C/N) | 16534 |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4957W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6260D |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |