Aircraft N4983C Data
2
aircraft records found
N4983C
1961 Snow S2A, c/n 1088A
Airframe Info
| Manufacturer | Snow |
| Model | S2A Search all Snow S2A |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 1088A |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor W670 SERIES |
| Also Registered As |
N9452R
Sale Reported
|
Aircraft
| Registration Number | N4983C |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N4983C
1959 Snow S2A, c/n 1026
Airframe Info
| Manufacturer | Snow |
| Model | S2A Search all Snow S2A |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1026 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor W670 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4983C |
| Mode S (ICAO24) Code | A63094 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2006-08-21 |
| Air Worthiness Test | 1990-08-31 |
| Last Action Taken | 2006-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Valley, NE 68064 United States |
| Region | Central |