Aircraft N4K Data
5
aircraft records found
N4K
2024 Gulfstream Aerospace GVI (G650ER), c/n 6583
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GVI (G650ER) Search all Gulfstream Aerospace GVI (G650ER) |
| Year built | 2024 |
| Construction Number (C/N) | 6583 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Deut BR725-A1-12 |
Aircraft
| Registration Number | N4K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A8D0 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2024-12-30 |
Owner
| Owner | TVPX Aircraft Solutions Inc. Trustee |
| Address |
North Salt Lake, Utah United States |
N4K
1992 Stoddard-Hamilton Glasair III, c/n 3002
Airframe Info
| Manufacturer | Stoddard-Hamilton |
| Model | Glasair III Search all Stoddard-Hamilton Glasair III |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 3002 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N4K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A8D0 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2001-09-18 |
| Air Worthiness Test | 1992-06-30 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Round Rock, TX 78664 United States |
| Region | Southwestern |
N4K
1962 Branscome Bensen B-8M Gyrocopter, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Branscome |
| Model | Bensen B-8M Gyrocopter Search all Branscome Bensen B-8M Gyrocopter |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A8D0 |
| Certification Issued | 1963-09-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1971-08-25 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Marshall, TX 75670 |
| Region | Southwestern |
N4K
Kane Michael B MUSTANG 2, c/n 747232
Airframe Info
| Manufacturer | Kane Michael B |
| Model | MUSTANG 2 Search all Kane Michael B MUSTANG 2 |
| Construction Number (C/N) | 747232 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A8D0 |
| Certification Issued | 1982-09-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-11-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Winona, MN 55987 |
| Region | Great Lakes |
N4K
Kane MUSTANG 2, c/n 747232
Airframe Info
| Manufacturer | Kane |
| Model | MUSTANG 2 Search all Kane MUSTANG 2 |
| Construction Number (C/N) | 747232 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A8D0 |
| Certification Issued | 1982-09-14 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 1983-11-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Winona, MN 55987 |
| Region | Great Lakes |