Aircraft N5002W Data
3
aircraft records found
N5002W
1997 Air Tractor Inc AT-802A, c/n 802A-0038
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-802A Search all Air Tractor Inc AT-802A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 802A-0038 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5002W |
| Mode S (ICAO24) Code | A63CA3 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1998-01-26 |
| Air Worthiness Test | 1997-02-20 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hartley Flying Service Inc |
| Address |
Stuttgart, AR 72160 United States |
| Region | Southwestern |
N5002W
Sikorsky S-70C(M)-1, c/n 701568
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-70C(M)-1 Search all Sikorsky S-70C(M)-1 |
| Construction Number (C/N) | 701568 |
| Number of Seats | 24 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
2303
Written off on June 22, 2022
|
Aircraft
| Registration Number | N5002W |
| Mode S (ICAO24) Code | A63CA3 |
| Certification Issued | 1991-02-05 |
| Last Action Taken | 1991-02-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-05-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | UNITED TECHNOLOGIES CORP |
| Address |
Stratford, CT 06601 |
N5002W
Piper PA-28, c/n 283
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28 Search all Piper PA-28 |
| Construction Number (C/N) | 283 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5002W |
| Mode S (ICAO24) Code | A63CA3 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-10-06 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |