Aircraft N5005K Data
3
aircraft records found
N5005K
1997 Air Tractor AT-602, c/n 602-0403
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-602 Search all Air Tractor AT-602 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 602-0403 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-66 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5005K |
| Mode S (ICAO24) Code | A63D01 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1997-03-14 |
| Air Worthiness Test | 1997-01-08 |
| Last Action Taken | 2006-03-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Larry Lester Flying Service Inc |
| Address |
Augusta, AR 72006 United States |
| Region | Southwestern |
N5005K
1978 Bell 206L LongRanger, c/n 45139
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L LongRanger Search all Bell 206L LongRanger |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 45139 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5005K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5005K
Trochillidae Inc LOCUST, c/n EXP0002
Airframe Info
| Manufacturer | Trochillidae Inc |
| Model | LOCUST Search all Trochillidae Inc LOCUST |
| Construction Number (C/N) | EXP0002 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N5005K |
| Mode S (ICAO24) Code | A63D01 |
| Certification Issued | 1987-11-19 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-03-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TROCHILLIDAE INC |
| Address |
Victor, CO 80860 |