Aircraft N5006V Data
3
aircraft records found
N5006V
1995 Learjet Inc 60, c/n 065
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet Inc |
| Model | 60 Search all Learjet Inc 60 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 065 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P & W PW300 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5006V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5006V
Cessna 172S, c/n 172S10855
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Construction Number (C/N) | 172S10855 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5006V |
| Mode S (ICAO24) Code | A63D2E |
| Last Action Taken | 2008-10-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-02-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
| Region | Central |
User Comments
Admin, 2006-06-18 04:00:00
Cancel Date: 06/28/2005
Reason for Cancellation: Destroyed
Reason for Cancellation: Destroyed
N5006V
Trochillidae Inc LOCUST, c/n EXP0006
Airframe Info
| Manufacturer | Trochillidae Inc |
| Model | LOCUST Search all Trochillidae Inc LOCUST |
| Construction Number (C/N) | EXP0006 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N5006V |
| Mode S (ICAO24) Code | A63D2E |
| Certification Issued | 1987-11-19 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-03-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TROCHILLIDAE INC |
| Address |
Victor, CO 80860 |