Aircraft N5015K Data
3
aircraft records found
N5015K
1997 Air Tractor Inc AT-602, c/n 602-0429
Latest photos of N5015K
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-602 Search all Air Tractor Inc AT-602 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 602-0429 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-66 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5015K |
| Mode S (ICAO24) Code | A640B8 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2007-11-19 |
| Air Worthiness Test | 1997-05-09 |
| Last Action Taken | 2007-11-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Tri-county Ag Llc |
| Address |
Wray, CO 80758 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N5015K
Bell 206B, c/n 2611
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B Search all Bell 206B |
| Construction Number (C/N) | 2611 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5015K |
| Mode S (ICAO24) Code | A640B8 |
| Certification Issued | 1992-06-06 |
| Last Action Taken | 1992-06-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-06-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | IDEAL HELICOPTER SVCS |
| Address |
Sullivan, WI 53178 |
N5015K
Lockheed L-188A Electra, c/n 1054
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Construction Number (C/N) | 1054 |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
Aircraft
| Registration Number | N5015K |
| Mode S (ICAO24) Code | A640B8 |
| Certification Issued | 1973-08-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-04-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CALIFORNIA AIRMOTIVE CORP |
| Address |
Los Angeles, CA 90045 |
| Region | Western-Pacific |