Aircraft N5035K Data
2
aircraft records found
N5035K
1997 Air Tractor AT-802, c/n 802-0048
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-802 Search all Air Tractor AT-802 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 802-0048 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5035K |
| Mode S (ICAO24) Code | A64826 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2008-01-31 |
| Air Worthiness Test | 1997-05-01 |
| Last Action Taken | 2008-01-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Platte, SD 57369 United States |
| Region | Great Lakes |
N5035K
1979 Bellanca 8KCAB, c/n 469-79
Airframe Info
| Manufacturer | Bellanca |
| Model | 8KCAB Search all Bellanca 8KCAB |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 469-79 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5035K |
| Mode S (ICAO24) Code | A64826 |
| Certification Issued | 1985-04-24 |
| Last Action Taken | 1994-02-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-03-24 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Arvada, CO 80005 |