Aircraft N5037A Data
2
aircraft records found
N5037A
2015 Beech 300, c/n FL-937
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 300 Search all Beech 300 |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | FL-937 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
F-HMUT
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5037A |
| Mode S (ICAO24) Code | A64863 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2015-04-02 |
Owner
| Owner | Beechcraft Corporation |
| Address |
Wichita, Kansas 67201 United States |
N5037A
1955 Cessna 172, c/n 28037
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 28037 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5037A |
| Mode S (ICAO24) Code | A64863 |
| Certification Issued | 1971-07-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-05-08 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ypsilanti, MI 48197 |
| Region | Great Lakes |