Aircraft N505K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N505K
1972 Cessna 500, c/n 500-0004
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Search all Cessna 500 |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 500-0004 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1A |
| Also Registered As |
N500GS
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N505K |
| Mode S (ICAO24) Code | A64D64 |
| Certification Class | Provisional |
| Certification Issued | 2002-05-10 |
| Air Worthiness Test | 1971-10-30 |
| Last Action Taken | 2008-04-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-06-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HCEA P A |
| Address |
Houston, TX 770302725 United States |
User Comments
Daniel L. Berek, 2007-06-05 04:00:00
This aircraft was destroyed when it crashed on take-off at Houston Hobby, on November 5, 2005, killing two persons aboard.
N505K
Maxair Drifter XP, c/n S 115
Airframe Info
| Manufacturer | Maxair |
| Model | Drifter XP Search all Maxair Drifter XP |
| Construction Number (C/N) | S 115 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
Aircraft
| Registration Number | N505K |
| Mode S (ICAO24) Code | A64D64 |
| Certification Issued | 2011-03-08 |
| Last Action Taken | 2011-03-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Groveland, FL 34736 United States |
| Region | Southern |