Aircraft N5105A Data
3
aircraft records found
N5105A
2017 Lockheed Martin LM-100J, c/n 382-5824
Latest photos of N5105A
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | LM-100J Search all Lockheed Martin LM-100J |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 382-5824 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 120 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N5105A |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Lockheed Martin |
| Address |
, United States |
N5105A
1955 Cessna 172, c/n 28105
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 28105 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5105A |
| Mode S (ICAO24) Code | A66477 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1961-01-10 |
| Registration Cancel Date | 1961-07-11 |
Owner
| Owner | Safair Flying Service Incorporated |
| Address |
Teterboro, New Jersey 07608 United States |
N5105A
Cessna T210N, c/n 21063270
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Construction Number (C/N) | 21063270 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5105A |
| Mode S (ICAO24) Code | A66477 |
| Certification Issued | 1979-07-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-08-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CHARTER AIR CENTER INC |
| Address |
Gainesville, FL 32602 |
| Region | Southern |