Aircraft N5106K Data
2
aircraft records found
N5106K
2014 Beech C90GTI King Air, c/n LJ-2106
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90GTI King Air Search all Beech C90GTI King Air |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | LJ-2106 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-135A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5106K |
| Mode S (ICAO24) Code | A664A3 |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Registration Cancel Date | 2015-04-03 |
Owner
| Owner | Beechcraft Corporation |
| Address |
Wichita, Kansas 67201 United States |
N5106K
1980 Cessna 172N, c/n 17273971
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172N Search all Cessna 172N |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 17273971 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-H2AD rated at 160hp |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5106K |
| Mode S (ICAO24) Code | A664A3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-08-30 |
| Air Worthiness Test | 1980-04-01 |
| Last Action Taken | 2007-08-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-01-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Modesto Flight Center Inc |
| Address |
Modesto, CA 95354 United States |
| Region | Western-Pacific |