Aircraft N5179A Data
3
aircraft records found
N5179A
2002 Boeing 737-83N(BCF), c/n 32614 l/n 1201
Latest photos of N5179A
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-83N(BCF) Search all Boeing 737-83N(BCF) |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 32614 |
| Line Number (L/N) | 1201 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFMI CFM-56-7B27 |
Aircraft
| Registration Number | N5179A |
| Mode S (ICAO24) Code | A67F04 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2019-06-25 |
Owner
| Owner | Southern Air>Amazon Prime Air |
| Address |
, United States |
N5179A
1979 Cessna T210N, c/n 21063297
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 21063297 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
| Also Registered As |
N218CC
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N5179A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5179A
Cessna T206H, c/n T20608920
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Construction Number (C/N) | T20608920 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N1756L
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N5179A |
| Mode S (ICAO24) Code | A67F04 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-08-24 |
| Air Worthiness Test | 2009-03-16 |
| Last Action Taken | 2010-08-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Nebraska State Patrol |
| Address |
Lincoln, NE 68502 United States |
| Region | Central |