Aircraft N5192F Data
3
aircraft records found
N5192F
1999 Air Tractor Inc AT-402A, c/n 402A-1093
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-402A Search all Air Tractor Inc AT-402A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 402A-1093 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5192F |
| Mode S (ICAO24) Code | A68582 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2001-09-05 |
| Air Worthiness Test | 1999-01-28 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Arriba, CO 80804 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N5192F
1995 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0424
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 208B0424 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
P2-BEN
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5192F |
| Mode S (ICAO24) Code | A68582 |
| Certification Issued | 1995-03-07 |
| Last Action Taken | 1995-03-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-03-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTHERN CROSS |
| Address |
Camarillo, CA 93010 |
N5192F
Cessna 172F, c/n 17253155
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172F Search all Cessna 172F |
| Construction Number (C/N) | 17253155 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5192F |
| Mode S (ICAO24) Code | A68582 |
| Certification Issued | 1965-03-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-04-26 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | US AIR FORCE HQ ATC LGMMR |
| Address |
Randolph Afb, TX 78148 |
| Region | Southwestern |