Aircraft N51ST Data
2
aircraft records found
N51ST
1981 Pitts S-2A, c/n 2253
Airframe Info
| Manufacturer | Pitts |
| Model | S-2A Search all Pitts S-2A |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 2253 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-360 SER |
| Also Registered As |
N31523
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N51ST |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Texas United States |
N51ST
1977 Aerotek Pitts S-2A, c/n 2146
Airframe Info
| Manufacturer | Aerotek |
| Model | Pitts S-2A Search all Aerotek Pitts S-2A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 2146 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-360-A1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N51ST |
| Mode S (ICAO24) Code | A660B8 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Individual |
| Address |
Rogers, AR 72758 United States |