Aircraft N5214V Data
2
aircraft records found
N5214V
1980 Cessna 172RG, c/n 172RG0473
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 172RG0473 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5214V |
| Mode S (ICAO24) Code | A68F9D |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1980-05-23 |
| Last Action Taken | 2000-10-26 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Chicago, IL 60631 United States |
| Region | Great Lakes |
N5214V
Vought F4U-4 Corsair, c/n 9523
Airframe Info
| Manufacturer | Vought |
| Model | F4U-4 Corsair Search all Vought F4U-4 Corsair |
| Construction Number (C/N) | 9523 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-18W Double Wasp |
| Also Registered As |
97369
Preserved
|
Aircraft
| Registration Number | N5214V |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | National Museum of the United States Marine C |
| Address |
, United States |