Aircraft N5237V Data
2
aircraft records found
N5237V
1999 Aerostar International Inc S-51A, c/n S51A3013
Airframe Info
| Manufacturer | Aerostar International Inc |
| Model | S-51A Search all Aerostar International Inc S-51A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | S51A3013 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N5237V |
| Mode S (ICAO24) Code | A69774 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-05-20 |
| Air Worthiness Test | 1999-11-10 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Prairie Sky Inc |
| Address |
Sioux Falls, SD 57110 United States |
| Region | Great Lakes |
N5237V
44-83868
1945 Boeing B-17G Flying Fortress, c/n 32509
Latest photos of N5237V
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | B-17G Flying Fortress Search all Boeing B-17G Flying Fortress |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 32509 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1820-97 Cyclone |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5237V |
| Alternative Code/Name | 44-83868 |
| Current Status | Preserved |
| Delivery Date | 1958-03-08 |
Owner
| Owner | RAF Museum Hendon |
| Address |
, United Kingdom |