Aircraft N525W Data
2
aircraft records found
N525W
1980 Bell 206B JetRanger III, c/n 2982
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B JetRanger III Search all Bell 206B JetRanger III |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 2982 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N525W |
| Mode S (ICAO24) Code | A69D75 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-07-13 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N525W
Vans RV-8A, c/n 80763
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-8A Search all Vans RV-8A |
| Construction Number (C/N) | 80763 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N525W |
| Mode S (ICAO24) Code | A69D75 |
| Certification Issued | 2002-05-22 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
La Grande, OR 97850 United States |
| Region | Northwest Mountain |