Aircraft N5325A Data
3
aircraft records found
N5325A
2003 Airfer BIMAX, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Airfer |
| Model | BIMAX Search all Airfer BIMAX |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N5325A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6BAE3 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-08-24 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-25 |
| Last Action Taken | 2007-08-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Shingle Springs, CA 95682 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5325A
Piper PA-34-220T, c/n 3449218
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-220T Search all Piper PA-34-220T |
| Construction Number (C/N) | 3449218 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
OK-OKD
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5325A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6BAE3 |
| Certification Issued | 2001-09-06 |
| Last Action Taken | 2001-09-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-07-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD INC |
| Address |
Lakeland, FL 338111247 United States |
N5325A
Cessna 310, c/n 35525
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310 Search all Cessna 310 |
| Construction Number (C/N) | 35525 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N5325A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6BAE3 |
| Certification Issued | 1987-01-26 |
| Last Action Taken | 1997-12-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-02-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Honolulu, HI 96814 United States |