Aircraft N5342K Data
3
aircraft records found
N5342K
2001 Piper PA-28-181, c/n 2843467
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 2843467 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5342K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C1F1 |
| Certification Issued | 2002-08-05 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
North Salt Lake, UT 84054 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N5342K
2001 Piper PA-28-181, c/n 2843467
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 2843467 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5342K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C1F1 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2022-08-10 |
Owner
| Owner | West Coast Equipment Leasing Llc |
| Address |
Aurora, Oregon 97002 United States |
N5342K
Cessna 172P, c/n 17274072
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172P Search all Cessna 172P |
| Construction Number (C/N) | 17274072 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5342K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C1F1 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-05-12 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |