Aircraft N555AL Data
3
aircraft records found
N555AL
1999 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1670
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | BB-1670 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N555AL |
| Mode S (ICAO24) Code | ,5161101 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-07-24 |
| Last Action Taken | 2009-09-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Data Systems International Inc |
| Address |
Overland Park, KS 66210 United States |
| Region | Central |
N555AL
1990 Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ-1268
Latest photos of N555AL
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1268 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-135A |
| Also Registered As |
N455AL
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N555AL |
| Mode S (ICAO24) Code | A71209 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-05-22 |
| Air Worthiness Test | 2007-11-21 |
| Last Action Taken | 2006-05-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Data Systems International Inc |
| Address |
Overland Park, KS 66210 United States |
| Region | Central |
N555AL
Bell 206L-1, c/n 45709
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-1 Search all Bell 206L-1 |
| Construction Number (C/N) | 45709 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N555AL |
| Mode S (ICAO24) Code | A71209 |
| Last Action Taken | 1994-12-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-04-10 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxx, OK 73125 |