Aircraft N5585K Data
2
aircraft records found
N5585K
1989 Beech F33A, c/n CE-1385
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | CE-1385 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5585K |
| Mode S (ICAO24) Code | A72034 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-07-28 |
| Air Worthiness Test | 1989-09-20 |
| Last Action Taken | 2011-07-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hartford, WI 53027 United States |
| Region | Great Lakes |
N5585K
Rotorway SCORPION 133, c/n MARK1
Airframe Info
| Manufacturer | Rotorway |
| Model | SCORPION 133 Search all Rotorway SCORPION 133 |
| Construction Number (C/N) | MARK1 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5585K |
| Mode S (ICAO24) Code | A72034 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |